Profesjonalna sesja biznesowa – jakie korzyści nam daje i jak się do niej przygotować?
Umówienie się na sesję biznesową do uznanego fotografa może dać nam więcej korzyści niż przypuszczamy. Obecnie wizerunek w biznesie jest tak ważny jak nigdy dotąd. To jak się prezentujemy i czy sprawiamy wrażenie profesjonalistów w swojej branży jest istotne nie tylko dla potencjalnych klientów i partnerów biznesowych, ale i dla osób zajmujących się prowadzeniem rekrutacji.

Co nam daje sesja biznesowa?

Przeprowadzona przez profesjonalistę sesja biznesowa umożliwia nam stworzenie atrakcyjnego wizerunku, który będzie na siebie zarabiał. Oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą, że sam wizerunek nie wystarczy, żeby zbudować dobrze prosperującą firmę czy dostać dobrze płatną pracę. Warto jednak spojrzeć na tę sprawę z innej strony. Nawet doświadczeni rekruterzy przyznają, że zdarzyło się im odrzucić kandydaturę kandydata (bez przeglądania jego CV) tylko dlatego, że jego zdjęcie wydało się im nieodpowiednie. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że takie postępowanie jest naganne, jednak siła wizerunku jest ogromna. Jeżeli nie zadbamy o swój wizerunek w internecie, potencjalni klienci czy partnerzy biznesowi nie skorzystają z naszych usług, a tym samym nie przekonają się o ich wysokiej jakości. Sesja biznesowa jest potrzebna osobom działających w różnych branżach, niezależnie od tego czy są przedsiębiorcami czy pracują na etacie.

Pierwsze spotkanie z fotografem biznesowym

Podczas pierwszego spotkania z fotografem biznesowym będziemy dużo rozmawiać. Musimy przedstawić mu nasze oczekiwania, a on musi zastanowić się czy jest w stanie im sprostać (powinniśmy zachować ostrożność, gdy spotkamy fotografa, który od razu zgadza się na wszystko i nie zadaje pytań). Wspólnie z fotografem uzgodnimy w jakich warunkach ma się odbyć sesja biznesowa. Możliwości jest tu kilka. Część klientów decyduje się na sesję biznesową w plenerze, studiu fotograficznym lub w ich własnym biurze. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, które należy przeanalizować. Od fotografa biznesowego możemy oczekiwać praktycznych wskazówek dotyczących pozowania do zdjęć, a także stroju, makijażu i fryzury. Pierwsze spotkanie z fotografem to również moment, gdy uzgodnimy cenę za sesję. Musimy zdawać sobie sprawę, że w przypadku fotografii biznesowej płacimy za efekt, a nie za ilość zdjęć. Cena zawsze będzie taka sama niezależnie od tego czy ostatecznie wybierzemy 2 zdjęcia czy 30.

Co trzeba wiedzieć o przygotowaniach do sesji biznesowej?

W przygotowaniach do sesji biznesowej najważniejszy jest sen. Trudno jest zrobić dobre zdjęcia osobie, która jest niewyspana. Dzień przed sesją należy unikać ciężkiej pracy i wcześnie położyć się spać. Ważna jest także lekkostrawna dieta i unikanie alkoholu. Pozowanie do zdjęć jest mało komfortowe, gdy nasz brzuch jest wzdęty, a my czujemy się spuchnięci. Jeżeli umówiliśmy się z fotografem, że naszym makijażem i fryzurą zajmie się zespół fryzjerów i wizażystów, koniecznie pamiętajmy o tym, żeby przyjść na spotkanie odpowiednio wcześnie. Gdy już wybraliśmy stroje, w których będziemy pozować do zdjęć, obowiązkowo je wyprasujmy. Pamiętajmy, że na fotografiach widoczne są nawet takie zagniecenia, których nie widzimy gołym okiem. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą pamiętać o zdjęciu ich na czas sesji. Oczy są niezmiernie ważnym elementem każdego zdjęcia biznesowego, a soczewki sprawiają, że wydają się one zniekształcone i nienaturalne. Nie ma natomiast przeciwwskazań do pozowania w okularach.